Rodzajnik w języku niemieckim

Jeśli uczysz się niemieckiego już jakiś czas to pewnie wiesz, że sprawa rodzajników nie jest najprostsza. Znam osoby, które cały czas nie mogą zaakceptować tego, że dziewczynka po niemiecku jest rodzaju nijakiego.

Niby rodzajniki określają takie same rodzaje jakie mamy w języku polskim – męski, żeński i nijaki, a mimo to sprawiają dużo problemów. Głównie dlatego, że rodzaje w języki niemieckim nie pokrywają się zawsze z tymi w języku polskim i trzeba się ich uczyć przy każdym rzeczowniku osobno.

Jeśli zastanawiasz się teraz, czy można całkowicie pominąć rodzajnik i mimo to się dobrze komunikować to muszę Cię rozczarować: Rodzajników pominąć się nie da. Na szczęście można sobie trochę ułatwić ich naukę.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby uczyć się całych zwrotów – np. ins Kino gehen – iść do kina. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, jaki rodzajnik ma rzeczownik KINO. Dobrą metodą jest także grupowanie wyrazów: zapisz sobie na kartce wszystkie wyrazy które pasują do ins …. gehen.

Dobrym rozwiązaniem jest także stopniowe zapamiętywanie poszczególnych końcówek, które decydują o tym jakiego rodzaju jest rzeczownik. UWAGA! Gdy mówię stopniowe zapamiętywanie to mam na myśli codzienne zerkanie na grafikę z końcówkami rzeczownika i codzienne zapamiętywanie, a nie jednorazowe wykucie się wszystkich końcówek i zapomnienie ich już pod koniec tygodnia.

pastedGraphic_1.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *